Dlaczego buzery i zbroje są tak istotne dla każdego motocyklisty?

Dlaczego buzery i zbroje są tak istotne dla każdego motocyklisty?

Jeżeli zamierzasz w przyszłości, dalszej czy najbliższej, poruszać się po ulicach motocyklem – musisz pamiętać o tym, że właśnie na takim sprzęcie najłatwiej jest o uraz i porządną kontuzję. Jeżeli bowiem będziesz jeździł bez żadnego ekwipunku, zdarzy Ci się wypadek: spadniesz z motocykla lub maszyna przeciągnie Cię jeszcze parę metrów – wtedy dogłębnie i boleśnie zrozumiesz, że nie zakładając zbroi czy buzera zrobiłeś największą głupotę w swoim życiu.

Czym są buzery i zbroje?
Zbroja – buzer to ochraniacze na korpus, który jest,  zaraz po głowie, drugą najważniejszą częścią ciała. Zakładaj je przed każdą jazdą bo nigdy nie wiadomo, kiedy przypadkiem na coś wpadniesz. Wypadki w tej dziedzinie hobby są tak naprawdę chlebem powszednim – zarówno w przypadku motocyklistów jeżdżących na drogach, jak i offroadowych.
Słowo zbroja jest mniej więcej wszystkim znane – wiemy o niej z lekcji historii. Oczywiście zbroje na motor wyglądają zupełnie inaczej – nie mamy tutaj żadnych kolczug, zbroi płytowych czy też przeszywalnic. Mimo to mniej więcej wiemy o co chodzi – zbroją motocyklową nazywamy tak zwany buzer na siatce . Natomiast słowo „buzer” może być dla laików niezrozumiałe, poznajmy zatem jego znaczenie!

Buzer to jeden z ochraniaczy zakładany na korpus. Inaczej mówiąc, jego zadaniem jest ochrona klatki piersiowej, brzucha, kręgosłupa oraz barków. Dzięki niemu nie odnosimy większych obrażeń i z poważniejszych wypadków uchodzimy z zadrapaniami. Mamy dwa rodzaje buzerów:
- buzer plastikowy
- buzer na siatce (zbroja)

Zajmiemy się w tym artykule buzerami plastikowymi. Co odróżnia je od zbroi? Jakie zalety sprawiają, że wielu klientów podczas zakupu decyduje się na buzery plastikowe?

- przede wszystkim liczy się ich lekkość. Nie męczą one podczas jazdy. Zrobione są z polietylenu, dzięki czemu ich waga jest zredukowana, giętkość zmaksymalizowana, a my odczuwamy jak najwyższy komfort. Buzery plastikowe dobrej jakości są zrobione w taki sposób, że idealnie dopasowują się do sylwetki, a motocyklista w ogóle zapomina że ma cokolwiek na sobie
- buzery plastikowe są bardziej przewiewne. Dzięki temu używanie ich w lecie jest o wiele bardziej komfortowe dla zawodnika, szczególnie, jeżeli temperatura na zewnątrz przekracza 25 stopni C. Prawdą jest, że jazda na motocyklu jest wysiłkiem – proszę sobie zatem wyobrazić gnanie na maszynie w pełnym słońcu, w upale, wykonując ciężką pracę i będąc ubranym w coś, co nie zapewnia nam dopływu powietrza.
Buzery plastikowe mają również swoje wady – to one sprawiają, że mimo ich zalet wiele osób decyduje się jednak na zbroję. Przyjrzyjmy im się wnikliwie:
- plastik nie chroni tak skutecznie przed urazami jak materiał użyty przy produkcji zbroi. On tylko rozprasza siłę uderzenia, ale nie jest w stanie jej wchłaniać
- co więcej, plastik nie jest materiałem trwałym. Jeżeli uderzymy nim, raz a porządnie, z całą pewnością popęka. Nawet jeżeli w jakiś sposób załatamy jego dziury to jego funkcja ochronna będzie się sprawowała coraz gorzej.

Przyjrzyjmy się też dokładnie temu, jak wygląda buzer plastikowy. Dostrzeżemy wówczas, że, w przeciwieństwie do zbroi, nie zakrywa całości korpusu. Bez ochrony pozostaje dolny odcinek pleców, podbrzusze oraz ramiona. Nie mamy wyjścia i musimy w takiej sytuacji zakupić dodatkowy ekwipunek. Zastanów się nad nałokietnikami czy pasem nerkowym – doskonale będą się one uzupełniać z buzerem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>